Młodzi zawodnicy zaczynają swoje sportowe kariery już od najmłodszych lat. Początkowo wynikają one z chęci zabicia wolnego czasu, mogą też być efektem determinacji rodziców lub pasji. Właśnie dla takich młodych sportowców stworzono kategorie wiekowe U17 i U19, które obecnie są uznawane za fundamentalne, jeśli chodzi o rozwój przyszłych profesjonalnych sportowców.
W tym artykule przyjrzymy się, czym są konkurencje U17 i U19, jakie jest ich znaczenie w świecie sportu oraz przedstawimy wiele ciekawostek na temat rywalizacji młodzieży w kraju i na świecie.
Co oznaczają skróty U17 i U19?
Kategorie U17 i U19 to oznaczenia używane w sporcie. Określają wiek zawodników, którzy biorą udział w danej rywalizacji. Litera „U” pochodzi od angielskiego słowa under (poniżej), co oznacza, że:
- U17 – zawodnicy są poniżej 17. roku życia,
- U19 – zawodnicy są poniżej 19. roku życia.
Te oznaczenia są stosowane w różnych dyscyplinach: w lekkoatletyce, piłce nożnej, koszykówce czy siatkówce. Zostały wprowadzone po to, aby dać zawodnikom równe warunki rywalizacji – młodzi sportowcy mogą więc stawać w szranki z rówieśnikami o podobnym poziomie rozwoju fizycznego i umysłowego.
Dlaczego kategorie wiekowe w rozwoju sportowców są tak ważne?
Wprowadzenie kategorii wiekowych nie jest bez znaczenia. Zostały one wyróżnione dostosowując poziom trudności do możliwości młodych sportowców wynikających z roku ich urodzenia.
Aby zrozumieć, dlaczego wczesne rozpoczęcie treningów w tych kategoriach jest tak ważne dla młodzieży w tym wieku, warto poznać co stoi za wprowadzeniem oznaczeń U17 i U19.
Budowanie podstaw przyszłej kariery sportowej
Młodzi sportowcy mogą budować swoje profesjonalne kariery od kategorii U17 i U19, skupiając się nie tylko na osiągnięciach (te przyjdą z czasem). To dobry moment na dogłębną naukę wybranej dyscypliny sportowej oraz radzenia sobie z presją wynikającą z rywalizacji na wysokim poziomie.
Przed rozpoczęciem rozgrywek U17 trenerzy mają okazję zorientować się w umiejętnościach, które do tej pory nabyli zawodnicy, ćwicząc w szkole, z przyjaciółmi lub w mniejszych, zorganizowanych grupach. Po dokonaniu indywidualnej oceny każdego z graczy mogą rozpocząć wprowadzanie ich w świat współpracy zespołowej i bardziej zaawansowanej taktyki.
Dojrzalsi zawodnicy w kategorii U19 uczą się trudniejszych i bardziej efektywnych strategii, analizy sposobu gry przeciwnika oraz szybkiego podejmowania decyzji na boisku. To totalna zmiana podejścia, która ma pomóc młodym sportowcom płynnie przejść do rywalizacji na najwyższym poziomie.
Odkrywanie młodych talentów
Zawodnicy, którzy biorą udział w turniejach młodzieżowych uzyskują ekspozycję na łowców talentów.
Wielu światowych mistrzów sportu zaczynało swoją karierę właśnie w rywalizacjach U17 i U19. Trenerzy i rekruterzy mają oko na rozgrywki młodzieżowe, szukając kolejnych przyszłych gwiazd z potencjałem rozwoju. Sami zawodnicy zyskują szansę na szybsze przejście do seniorskich drużyn i rozwijanie kariery na najwyższym poziomie.
Miesiąc urodzin zawodników a wybory selekcyjne
Według badań, proces zanikania różnic między możliwościami zawodników urodzonych w jednym roku (często dzieli się je na cztery kwartały, zgodnie z miesiącem urodzenia), wyrównuje się zazwyczaj po 17. roku życia. Systemy rozwoju identyfikacji talentów w kategoriach kwantyli są szczególnie rozwinięte w Wielkiej Brytanii, gdzie dzieci urodzone na przełomie sierpnia i września mogą być od siebie oddzielone całym rokiem akademickim. Dzieci i młodzież urodzone we wcześniejszych miesiącach tego samego roku uzyskują zwykle lepsze wyniki selekcyjne – potwierdza to przykład z międzynarodowych zawodów, gdzie starsi zawodnicy mieli znacznie większe szanse na wybór do drużyn.Przeprowadzono także badania dotyczące krótkoterminowej i długoterminowej wydajności. Zgodnie z nimi wpływ względnego wieku młodych sportowców wpływa na krótkoterminową wydajność indywidualną i zbiorową, jednak w długoterminowej analizie indywidualnej zauważono efekt odwrotny w niemal połowie przypadków, co sugeruje, że młodsi sportowcy mogą z czasem osiągać lepsze wyniki, mimo początkowych strat wynikających z urodzenia się w późniejszych miesiącach roku. Po około 17 roku życia różnice w rozwoju zaczynają się niwelować, a czasem mogą nawet ulec odwróceniu.
Najważniejsze turnieje i zawody U17 i U19
Wzięcie udziału w oficjalnych turniejach i zawodach U17 i U19 to marzenie wielu młodych sportowców. Które z nich cieszą się szczególnym zainteresowaniem? Dodajmy, że z tymi kategoriami najczęściej jest kojarzona piłka nożna, jednak U17 i U19 mają swoje miejsce także w innych sportach.
Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata
Wiele emocji dostarczają największe, globalne turnieje, takie jak Mistrzostwa Europy U17 i U19 w piłce nożnej. Są one organizowane przez UEFA i FIFA, przyciągając uwagę milionów kibiców. Dla wielu młodych piłkarzy udział w takich rozgrywkach to spełnienie marzeń i krok milowy w ich karierze. Turnieje te są często miejscem, gdzie debiutują przyszli liderzy reprezentacji narodowych.
Liga Młodzieżowa UEFA
W 2012 roku UEFA utworzyła UEFA Youth League, początkowo znaną jako UEFA U-19 Champions League. Są to międzynarodowe, klubowe rozgrywki piłkarskie odbywające się w Europie, dla wszystkich drużyn młodzieżowych klubów, które zakwalifikowały się do fazy grupowej Ligi Mistrzów.
Podsumowanie
Konkurencje sportowe U17 i U19 muszą sprostać nowym wyzwaniom wraz z tym, jak sport staje się coraz bardziej globalny i komercyjny. Kluczowa stanie się współpraca międzynarodowa oraz integracja najnowszych technologii treningowych. Wystarczy spojrzeć na tabelę prezentującą najwyżej wycenianych zawodników w piłce nożnej w kategorii U19, aby przekonać się, że młodym zawodnikom nie zabraknie motywacji i wyzwań do rozwoju kariery sportowej.