Pod koniec marca 2025 roku odbędzie się II Puchar Polski w Pięcioboju Nowoczesnym. W tym artykule przyglądamy się harmonogramowi zawodów oraz szczegółowo przedstawiamy dyscypliny sportowe, w których będą rywalizować zawodnicy w kategoriach U17 i U19.
W skrócie: Mistrzostwa Polski w pięcioboju nowoczesnym U17 i U19
II Puchar Polski w Pięcioboju Nowoczesnym odbędzie się w dniach 28–30 marca 2025 roku na terenie WOSiR Drzonków. W zawodach rywalizować będą zawodnicy z kategorii seniorzy, młodzieżowcy, juniorzy oraz juniorzy młodsi, reprezentujący Polskę, Czechy, Niemcy i Węgry. Konkurencje obejmują:
- Szermierkę: dla juniorów U19 oraz juniorów młodszych U17: rundę rankingową.
- Pływanie: zawody odbywać się będą na basenie o długości 25 metrów z 4 torami; serie ustalane są na podstawie wyników szermierki.
- Tor przeszkód: rywalizacja na torze halowym o długości 60 metrów, zawierającym 8 przeszkód.
- Laser Run: konkurencja obejmuje strzelnicę z 36 + 2 stanowiskami oraz bieg po trasie o długości 600 m (handicap w grupach, bieg na hipodromie jeździeckim).
Czym jest pięciobój nowoczesny?
Pięciobój nowoczesny jest dyscypliną sportową, wymyśloną przez Pierre’a de Coubertina, która łączy w sobie pięć konkurencji. Ich zadaniem jest sprawdzenie wszechstronności zawodników, pod względem sprawności fizycznej, jak i umysłowej.
Oryginalne i nowe konkurencje zaliczające się do pięcioboju nowoczesnego to (w kolejności):
- Szermierka szpadą,
- Pływanie,
- Jeździectwo (skok przez przeszkody), zastąpione w 2023 r. przez bieg z przeszkodami,
- Bieg przełajowy + Strzelanie z pistoletu (od 2015 r. organizowana jako Laser Run).
Ciekawostką jest fakt, że twórca tej dyscypliny korzystał z doświadczeń XIX-wiecznego żołnierza walczącego za linią wroga. Musiał on, na przykład, jechać na nieznanym mu koniu (do pewnego czasu w pięcioboju nowoczesnym wierzchowce w konkursie skoków przydzielano zawodnikom losowo).
Jakie dyscypliny aktualnie wchodzą w skład pięcioboju nowoczesnego?
Szermierka
Szermierka to jeden z głównych sportów pięcioboju nowoczesnego. W szermierce zawodnicy muszą wykazać się refleksem, precyzją i umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji. Formaty rywalizacji różnią się w zależności od tego czy mamy do czynienia z seniorami, czy młodzieżą. Stosowane są rundy eliminacyjne, półfinałowe oraz finałowe, co pozwala na stopniowe wyłonienie najlepszych zawodników. W kategorii juniorów (U19) oraz juniorów młodszych (U17) przeprowadza się rundę rankingową, umożliwiającą określenie pozycji startowych w kolejnych konkurencjach.
Pływanie
Pływanie odbywa się na basenie o długości 25 metrów. Jest on wyposażony w cztery tory, pozwalając na jednoczesne starty kilku zawodników. Wyniki z pływania są często wykorzystywane do ustalenia serii startowych w kolejnych konkurencjach, wpływając tym samym na dalszy przebieg rywalizacji.
Tor przeszkód
Konkurencja na torze przeszkód odbywa się w hali, gdzie zawodnicy muszą pokonać trasę o długości 60 metrów, wyposażoną w 8 różnorodnych przeszkód. Celem jest jak najszybsze i najprecyzyjniejsze pokonanie toru, zachowując przy tym kontrolę nad ciałem i stosując poprawne techniki pokonywania przeszkód.
Co ciekawe, wprowadzenie toru przeszkód do pięcioboju nowoczesnego jest wydarzeniem stosunkowo nowym. Po raz pierwszy tę sportową rewolucję testowano w Ankarze, stolicy Turcji, w 2022 roku. Wtedy to pięcioboiści po raz pierwszy mieli okazję zmierzyć się z torem przeszkód, zamiast dotychczasowego jeździectwa.
Laser Run
Laser Run to konkurencja łącząca elementy biegania i strzelania. Wprowadza do rywalizacji dodatkowy element strategiczny. Podczas konkurencji zawodnicy pokonują trasę biegową o długości 600 metrów. Podczas biegu zatrzymują się na stanowiskach strzelniczych, gdzie oddają strzały z laserowych pistoletów. Łącznie dostępnych jest 36 + 2 stanowiska.
Podczas konkurencji Laser Run wprowadzany jest system handicapowy w grupach startowych. Celem jest wyrównanie szans i uczynienie rywalizacji bardziej emocjonującą i dynamiczną. Zawodnicy biorący udział w Laser Run testują nie tylko szybkość, ale i wytrzymałość, precyzję i koncentrację.
Pierwsze Mistrzostwa Świata w Laser Run odbyły się w 2015 roku. W pełnym pięcioboju nowoczesnym Laser Run stanowi ostatni etap rywalizacji, zapewniając emocjonujące zakończenie zawodów.
Ta konkurencja jest idealna dla zawodników w różnych grupach wiekowych. Dodatkowo zawody można organizować nie tylko w miastach, ale także na terenach wiejskich czy w parkach. W 2017 roku UIPM zainicjowało serię imprez pod nazwą UIPM Laser Run City Tour, które odbyły się w 60 miastach na całym świecie. W kolejnym roku, w ramach UIPM Global Laser Run City Tour, wydarzenie objęło aż 100 miast.
Podsumowanie
Pięciobój nowoczesny cieszy się dużym zainteresowaniem w młodzieżowej grupie wiekowej U17 i U19. Drugi Puchar Polski pozwoli wyłonić młode talenty i otworzyć im szansę do kontynuowania kariery sportowej na większych wydarzeniach, takich jak Mistrzostwa Europy, Świata, a nawet Igrzyskami Olimpijskimi.